STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Dassault Systèmes: Stáhněte si eDrawaings pro iPad

Pro uživatele softwaru DraftSight a SolidWorks uvolnila společnost Dassault Systèmes verzi prohlížeče eDrwawings, která umožňuje zobrazovat 2D a 3D dokumentaci v tabletech značky iPad. Tato novinka je ušitá na míru pro inženýry, kteří jsou neustále na cestách a potřebují kontrolovat výrobní proces na dálku.

(Zdroj: Tisková zpráva)

You Asked. We Answered. Introducing eDrawings for iPad.

You’re constantly on the go, and the process of making sure you and your customers can understand and see what’s happening with a project hasn’t always been easy–up until now. In an effort to give you what you need, when/where you need it, we’re happy to announce the availability of eDrawings for iPad, an application that lets you bring your 2D and 3D files to a customer’s site, or to a sales meeting, and share the design concepts quickly and easily.

eDrawings® for iPad allows you to view and review native eDrawings® files, DraftSight® files, SolidWorks® parts, assemblies and drawings files, making it easy for engineers and non-engineers to interpret and understand 2D and 3D design using multi-touch gestures.

You can download eDrawings® for iPad today from the Apple store , and you can learn more about the features and functionality on the SolidWorks website.

How will you use eDrawings® for iPad? What files are you most looking forward to sharing? We welcome your thoughts below!


SolidWorks Introduces eDrawing for iPad

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!