STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Tipy a návody pro SolidWorks: Jak vymodelovat vrtuli

Web časopisu CAXMIX míří od nového roku novým směrem. Ve snaze poskytovat uživatelům CAD systémů ten nejzajímavější a nejpraktičtější obsah, budeme od nynějška pravidelně připravovat originální tipy a návody pro CAD a CAM software. Takže teď už jen po hlavě do toho, začneme třeba… SolidWorksem.

Následující postup je určen pro mírně pokročilé uživatele systému SolidWorks, kterým ukáže, jak jednoduše vytvořit 3D model letadlové vrtule. Budete-li mít dotazy k jednotlivým krokům, anebo nápady, jak tento proces zefektivnit, pište nám své postřehy na e-mail redakce@caxmix.cz. Ty nejzajímavější samozřejmě zveřejníme.

1. V pravé rovině načrtneme následující skicu.


2. Vysuneme tento profil o uvedenou vzdálenost.


3. V přední rovině načrtneme další skicu, která bude vystihovat tvar lopatky. Tvar je libovolný, nutné je však přes klávesu Ctrl přidat mezi jednotlivé křivky tečné vazby.

4. Přes příkaz „Odebrat vysunutím“, výběrem „Skrz vše“ a zaškrtnutím pole „Odebrat opačnou stranu“ dokončíme lopatku.

5. Přes hlavní nabídku a příkaz „Vložit“, „Referenční geometrie“, „Osa“ vložíme pomocnou osu, pomocí které okopírujeme lopatky.

6. Pomocí příkazu „Kruhové pole“ zkopírujeme vymodelovanou lopatku.

7. V pravé rovině načrtneme středovou část vrtule.

8. Pomocí příkazu „Přidat rotací“ dokončíme středovou část vrtule.

9. Hotová vrtule.

 

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!