STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

EXKLUZIVNĚ: Podívejte se na PLM od Autodesku pro stavebnictví

Hovoříme-li zde o tom, že firma Autodesk představila svůj PLM systém, je potřeba upozornit na skutečnost, že při svém záběru neopomněla ani velmi důležitou „stavařskou“ divizi. Proto v její nabídce najdeme nejen typické PLM řešení pro strojírenství, ale též produkt, označovaný v současnosti jako Autodesk 360 for BIM.

Zkratka BIM pravděpodobně není čtenářům tohoto webu zcela neznámá, nicméně připomeňme, že se jedná o tzv. Building Information Modeling – princip zpracování návrhů budov na počítačích ve formě „informačních modelů“, tj. inteligentních parametrických prvků, které oproti konvenčním projekčním postupům otevírají dveře k vysoké flexibilitě a rozličným analýzám při tvorbě stavebních projektů.

Také jejich autoři se podobně jako jejich kolegové ve strojírenství, potýkají s nárůstem množství a složitosti dat, jež zpracovávají. Na projektech se souběžně podílí odborníci z různých profesí, je nutné dodržovat předepsané standardy, spravovat komplexní projektovou dokumentaci, řešit spolupráci mezi oddělenými týmy, včetně pracovníků v terénu, kteří potřebují být mobilní.

Jednou z novinek, které byly představeny na Autodesk University 2011, byl proto i PDM software Autodesk Vault Collaboration AEC 2012, připravený pro integrace do systémů Revit Architecture, Civil 3D, AutoCAD, Navisworks Manage, 3ds Max a Autodesk Inventoru. Podobu a fungování těchto integrací nastiňují následující obrázky (omluvte jejich zhoršenou kvalitu, jedná se o snímky z prezentačního plátna).

Přihlášení k PDM systému Vault z prostředí aplikace Autodesk Revit Architecture.

Výběr architektonického prvku z knihovny ve vzdáleném úložišti (Autodesk Revit Architecture).

Vložení vybraného prvku ze vzdáleného zdroje do projektu v Revitu.

Propojení veškerých dat o stavebním projektu v programu Autodesk Vault Professional 2012.

Výběr 3D modelu z projektových dat v systému Autodesk Vault Professional 2012.

Načtení projektu do systému Autodesk Civil 3D pro řešení infrastruktury.

Struktura stavebního projektu v aplikaci Autodesk Vault Collaboration 2012.

Integrace Vaultu do systému Autodesk Navisworks Manage 2012 pro řízení projektů.

Mobilní klient systému Autodesk Buzzsaw pro zajištění spolupráce s kolegy v terénu.

Zobrazení vybraného výkresu ze struktury projektu na obrazovce tabletu.

V následujícím příspěvku vám ukážeme webové rozhraní PLM aplikace 360 Nexus.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!