STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

OBRAZEM: Novinky ve 3Dvia Composer V6R2011

3Dvia Composer je nástroj pro tvorbu produktové technické dokumentace, který umožní efektivně využívat 3D data především mimo konstrukční oddělení.

3Dvia Composer je nezávislý na nativní CAx aplikaci, v níž vznikla původní 3D dokumentace. Je určen především pro netechnické uživatele a nevyžaduje žádná specifická školení ani znalost CAD softwaru. Distribuci dat je možno velmi účinně chránit pomocí řízeného přístupu (autorizace) k jednotlivým funkcionalitám. Data zpracovaná pomocí 3Dvia Composer lze využít nejen samostatně pomocí vlastního prohlížeče, který je dostupný zdarma, ale je možno je i velmi pohodlně vkládat do MS Office aplikací do PDF formátu apod.

Díky těmto vlastnostem nachází 3Dvia Composer uplatnění nejen v níže uvedených oblastech:

  • v obchodě a marketingu (obchodní a marketingová komunikace, efektní 3D obchodní prezentace, interaktivní animované expozice, produktové konfigurace a demo, ilustrované nabídky, nabídky obsahující 3D data, on line prezentace výrobků, on-line interaktivní katalogy, obrázky produktů ve vysokém rozlišení, rendering, virtuální realita atd.),
  • v útvarech údržby, servisu a podpory zákazníka (interaktivní servisní a zákaznické manuály, animované servisní instrukce a procedury, výukové a školící materiály, ilustrované katalogy náhradních dílů atd.),
  • v předvýrobních etapách realizace výrobku, ve vývoji, v konstrukce, v technické přípravě výroby (projektové a výrobkové revize, animované simulace mechanizmů, plánování výrobních procesů, technické ilustrace, rozložené pohledy atd.),
  • v zásobování a nákupu (správa dodavatelského řetězce, komunikace s dodavateli, katalogy nakupovaných dílů, kusovníky atd.),
  • ve výrobě (interaktivní montážní instrukce, simulace výrobních procesů, systémy pro řízení inventářů, assembly instructions).

3Dvia Composer V6R2011x

Aktuální verze V6R2011x představuje další významný krok ve strategii Dassault Systèmes pro podporu komunikace a spolupráce ve 3D s realistickým zážitkem pro uživatele, který označuje jako „lifelike experience“. 3Dvia Composer V6R2011x přináší 68 nových nástrojů a vylepšení.

Unicode: Tvorba a distribuce lokalizovaného obsahu pro globální publikum je nyní snazší díky podpoře kódové tabulky Unicode znaků pro národní abecedy.

Ambient Occlusion: Funkce „ambient occlusion“ umožňuje vytvářet realistické 3D vizualizace beroucí v úvahu útlum osvětlení objektu v důsledku zastínění jeho okolím. Díky této metodě je výsledný dojem měkčí a přirozenější, rozdíl je vidět na následujících obrázcích.

Per-Pixel lighting: Funkce rovněž známá pod jménem „phong shading difuze“ rozptyluje mnohem realističtěji odraz světla na plochy modelu, a to s lepší interpolací.

Depth of Field: Umožňuje nastavení hloubky rozostření, tedy jinými slovy zvýraznění objektu zájmu v popředí a potlačení nedůležitých objektů v pozadí.

Alpha Channels: Řízení průhlednosti rastrových obrázků umožňuje hladce prolínat obrázek s pozadím.

Layered Rendering: Funkce vrstvené vizualizace při tvorbě technické ilustrace výrobku umožňuje upřednostňovat vrstvy pro vektorový výstup, např. definovat styl čáry v každé vrstvě a pak některé z nich skrývat tak, aby vizuálně vynikly požadované komponenty v sestavě. Dříve časově poměrně náročná záležitost, nyní otázka okamžiku.

Custom Hotspots: Uživatelsky editovatelné interaktivní prvky s odkazy a tool-tipy pro detailnější popis objektu, nyní s možností vektorovým výstupem, rovněž interaktivní kusovníky mohou být nyní generovány ve formě CGM nebo SVG výstupního formátu.

Silhouettes: Zcela nová metoda pro tvorbu obrysů sestavy nabízí výběr ze tří různých stylů: „Crest“ vytváří obrys z obvodů a významných hran komponent, „Per Actor“ pouze z obvodu prvků a metoda „Model“ generuje obrys z obvodu sestavy.

Customizable Compass: Pro snadnější orientaci v aplikaci přibyl vizuálně přitažlivý kompas, který může mít podobu zmenšeniny sestavy objektu.

Další informace o programu 3Dvia Composer můžete najít na webu www.technodat.cz/3dvia-composer.

(Zdroj: Technodat, CAE-systémy)

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!