STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Předčasný konec levných 3D tiskáren?

Byla to jedna z nejzásadnějších loňských novinek, zveřejněná právě před rokem na konferenci SolidWorks World. Izraelská firma Solido tenkrát oznámila radikální snížení ceny svojí 3D tiskárny Solido SD300 Pro a mnohé dovedla k domněnkám o zářné budoucnosti 3D tisku, dostupném širokým masám.

Nenáročná stolní 3D tiskárna, která prostorové modely podle CAD dat vytváří nanášením vrstev plastové pásky, byla zlevněna z dvanácti tisíc dolarů na necelé tři tisíce. Byl tu sice menší zádrhel – abyste ji mohli provozovat, bylo třeba pořídit ještě sadu příslušenství, která celkovou investici navýšila zhruba na deset tisíc dolarů, avšak i při této ceně šlo o velmi dostupné zařízení vzhledem k situaci na trhu.

Tiskárna Solido SD300 Pro (Foto: Solido)

Přístroj na veletrhu v USA zaujal i českou firmu SolidVision, která jej přivezla do Česka a začala zde nabízet za příjemnou cenu pod sto tisíc korun. Solido SD300 Pro jste díky tomu mohli vidět i na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Rozhodnutí firmy Solido vyvolalo nadšení mezi technickými analytiky i mezi investory, kteří v „demokratizaci“ 3D tisku spatřovali zajímavou investiční příležitost.

V polovině letošního ledna však přišla nečekaná studená sprcha. Izraelský byznysový deník Globes přinesl informaci, že společnost Solido propustila všech svých třicet zaměstnanců a vstoupila do konkurzu. Důvodem je údajně znejistění investorů, kteří firmu finančně podporovali, a jejich zjištění, že navzdory velkému potenciálu nabízeného řešení by jeho prosazení vyžadovalo příliš velké výdaje.

Nehledě na další vývoj je však již nyní jasné, že v trendu zlevňování technologií 3D tisku, který započal loňským rokem, budou pokračovat jiní výrobci 3D tiskáren.

Situaci budeme nadále sledovat.

(Zdroj: Globes)

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!