STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Databáze CAD modelů pro každého

Server Grabcad.com nabízí inženýrům prostor ke sdílení 3D modelů, čímž si mohou vzájemně vypomoct a ušetřit spoustu cenného času.

Estonsko nepatří mezi země, které by si kdokoliv spojoval s CAD softwarem. Nicméně právě odtud bylo ohlášeno spuštění serveru Grabcad.com, který představuje knihovnu open source CAD dílů dostupných pro každého zdarma.

Knihovna CAD dílů, která je nyní v zaváděcím provozu, má být teprve začátkem, na nějž naváže zpoplatnění některých služeb a vytvoření „trhu“ s 3D modely. Provozovatel serveru tento koncept již úspěšně otestoval na nabídce svých vlastních CAD služeb.

Grabcad.com cílí na uživatelsky generovaný obsah. Registrovaným účastníkům poskytuje nástroje k vzájemné komunikaci, hodnocení modelů a zpětnou vazbu. Všechny 3D modely jsou k dispozici k bezplatnému stažení, přičemž podporováno je hned několik formátů CAD dat.

Rozjezd projektu podpořily Estonský rozvojový fond a telekomunikační společnost Astrec Baltic celkovou sumou 256 tisíc eur. Slibný potenciál se opírá o trh s CAD softwarem, jehož objem v roce 2010 je odhadován na 5,5 miliardy dolarů, 18 milionů nainstalovaných komerčních licencí a 50 milionů CAD uživatelů z celého světa.

Zdroj: GrabCAD

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!